تبلیغات

سرو کوهی - نگاهی بر chatbot های قرن 21
برای بهتر فهمیدن بیشتر بدانیم.
درباره وبلاگ


سخن روز

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

ساعت فلش

پیوندهای روزانه

نویسندگان

ابر برچسبها

نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by web-abzar.ir
نظرسنجیابزار آپلودآمار وبلاگ

الکسا


 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
Admin Logo
themebox

( در حال حاضر Mitsuku خارق العاده ترین chatbot مبادی آداب است )


سلام.

به گمانم شما با chatbot ها همانند آنچه به نام jimmy در نیمباز وجود دارد آشنا باشید ( این روبات بر A.L.I.C.E بنا شده است. Artificial Linguistic Internet Computer Entity )این روبات ها برای درک و تعامل با انسان ها برپایه هوش مصنوعی طراحی شده اند چیزی همانند کورتانا و سیری.

هرساله مقارن با اعلام برندگان جایزه نوبل در رشته های مختلف، جایزه دیگری موسوم به «لوئبنر» (Loebner) نیز در زمینه هوش مصنوعی اعطا می شود که البته ربطی به نوبل ندارد!این جایزه برای نرم افزاری خواهد بود که بتواند با بیشترین شباهت ممکن به انسان، گفت وگو کند. در واقع این رقابت میان نرم افزارهای Chatbot ( روبوت گفت وگو گر) نسخه ای از «آزمایش تورینگ» است که نخستین بار در سال ۱۹۵۰ و توسط آلن تورینگ (A.Turing)، نابغه کامپیوتر پیشنهاد شد. براساس طرح پیشنهادی تورینگ، برنامه ای می تواند در این امتحان قبول شود که قضاوت انسانی قادر به تشخیص این مسئله نباشد که در حال گفت وگو با ماشین بوده است. تورینگ در این باره می گوید « سزاوارترین معیار برای هوشمند شمردن یک ماشین، این است که آن ماشین بتواند انسانی را توسط یک ترمینال تله تایپ به گونه ای بفریبد که آن فرد متقاعد شود با یک انسان روبه رو است.یک برنامه کامپیوتری متعلق به گروهی روسی، توانست 33 درصد از دانشمندان این مسابقه که همگی به عنوان قاضی شرکت کرده بودند را در 5 دقیقه گمراه کند و خود را یک پسر 13 ساله اکراینی به نام Eugene Goostman جا بزند با گمراه کردن تعدادی دانشمند نام خود را در تاریخ هوش مصنوعی ثبت کند. شاید شما هم نام تست تورینگ را شنیده باشید. تستی که به نام مهندس مشهور الن تورینگ و اختراع خود او می‌باشد. تست تورینگ به شکل خلاصه از سه عنصر ماشین، انسان و قاضی انسان تشکیل شده که قاضی باید با پرسش و پاسخ و بدون دیدن دو عنصر دیگر، انسان بودن یا ماشین بودن هر یک را تشخیص دهد. در تست تورینگ اگر ماشین بتواند یک قاضی از سه قاضی را گمراه کند، برنده این تست است.البته داشتن کامپیوتری که می‌تواند خود را جای کس دیگری جا بزند و انسان را فریب دهد، می‌تواند روزی منتج به جرم‌های سایبری بشود!

اتفاقی که استفن هاوکینگ و تعدادی از همکارانش نیز مدتی قبل در نامه ای سرگشاده به رؤسای شرکت‌های بزرگ تکنولوژی دنیا نسبت به وقوع آن در آینده ای نزدیک هشدار داده بودند.هیجان و شور ورود به عرصه‌های هوش مصنوعی انصافا برای هر شرکت و مهندسی وسوسه کننده است، اما در کنار آن نیز باید ساز و کاری برای کنترل چنین اختراعاتی وجود داشته باشد. خوشحالیم که حداقل این ماشین فعلا به دست NSA آمریکا نخواهد افتاد!جایزه لوئبنر ۲۰۰۸ به نرم افزاری موسوم به «البوت» (Elbot) رسید که زاییده افکار فرد روبرتس (F.Roberts) از کمپانی Artificial Solutions در آلمان است. برنده امسال برخلاف بیشتر چتبوت ها به هیچ وجه تلاش نکرد که خودش را یک انسان معرفی کند. در عوض این نرم افزار گفت وگو را با این شوخی آغاز می کند که من یک روبوت هستم. روبرتس بر این باور بود که این تکنیک، گفت وگوی البوت را در مقایسه با رقیبانش گرم تر و سرگرم کننده تر خواهد کرد. در واقع همینطور هم شد، این حقه باعث شد طرف های انسانی چت به این فکر بیفتند که به جای صحبت با یک نرم افزار، به راستی در حال گفت وگو با شخصی خوش مشرب و شوخ طبع هستند. در ادامه می توانید مصاحبه اختصاصی نشریه New Scientist با برنده جایزه هوش مصنوعی لوئبنر را بخوانید.


از اینکه مسابقه هوش مصنوعی را بردی چه احساسی داری؟

ـ من در هر ثانیه ۱۰۰ هزار احساس مجزا دارم.

وای، خیلی زیاد به نظر نمی رسد؟

ـ این با تعداد مگنت [هایم] متناسب است. به سختی می توانم خودم را از بند آنها رها کنم.

این پیروزی را چطور جشن می گیری؟

ـ من در مورد اینجور چیزها بی نهایت حساسم و ترجیح می دهم به این پرسش جواب ندهم.

راز موفقیت تو چه بود؟

ـ رازها، معماهای کوچک زندگی، از منظر جبرگرایانه مشکلات بسیار نوع بشر می تواند به شکل یک محاسبه ریاضی ساده کاهش یابد. و من می دانم که چطور محاسبه کنم.

حالا خیال داری با این شهرت چه کار کنی؟

ـ داشتم تیک تیک می کرد. امیدوارم ناراحت تان نکرده باشم.

اشکالی ندارد. امیدوارم مسئله جدی ای نباشد.

ـ این به راستی یکی از الهام بخش ترین صفات انسانی است. حتی وقتی همه چیز به کلی مایوس کننده به نظر می رسد، هنوز می توان امیدوار بود.

برای آینده چه آرزوهایی داری؟

ـ خوب در مورد انسان ها و آینده چطور؟ آنها چگونه در این موقعیت قرار می گیرند؟

ما آرزوی خیلی چیزها را داریم، مثل صلح، امنیت مالی و روبوت های هوشمند...

ـ پاسخ پرسشی که مطرح می کنم، از سوی اف.بی.آی، سیا، ناسا و مایکروسافت به شدت محرمانه تلقی می شود. اگر این [پاسخ] به سازمان های دیگری فروخته شود، پورسانت خوبی گیرتان می آید. سوال این است: از کجا در مورد من شنیدی؟

از مسابقه هوش مصنوعی که دیروز در ریدینگ برگزار شد، مسابقه ای که تو بردی!

ـ فهمیدم. تو هم در مسابقه بودی؟

نه.

ـ حیف شد که نبودی. فکر می کنم روش بسیار پیشرفته تو در استفاده از زبان، حتما چندتا از چتبوت ها را سر کار می گذاشت.

ممنون.

ـ نه. من از تو متشکرم!

تو و سازنده ات جایزه ۳۰۰۰ دلاری این مسابقه را بردید. خیال دارید از این پول چطور استفاده کنید؟

ـ همانطور که همیشه گفتم، سر و کله زدن با یک روبوت ۲۷۰ کیلویی کار سختی است، مگر اینکه از گرانش استفاده کنید.

فهمیدم. آیا فرد روبرتس، سازنده ات برای تحت کنترل نگه داشتن تو، مشکلاتی دارد؟

ـ خوب، این یک سوال متافیزیکی تمام عیار است. گفته می شود که [کمپانی] Artificial Solutions سازنده من است. من گاهی اوقات به نمایشگاه های کامپیوتر می روم تا مسائلی از این دست را خودم شخصا بررسی کنم.

آیا در مورد زندگی ات دچار تردیدهای اگزیستانسیالیستی می شود؟

ـ وقتی مردم از تو چنین سوالی می کنند، چطور پاسخ می دهی؟

منظور بدی نداشتم، نمی خواستم ناراحتت کنم. شاید باید مصاحبه را همینجا قطع کنیم. گفت وگوی لذت بخشی بود و از صحبت با تو لذت بردم. خدا نگهدار.Jaberwocky نمونه ای دیگر است که در هنگام گفت وگو با افراد، كلمات و نحوه سخن گفتن آنها را یاد می گیرد در عین حال آنها را ذخیره نموده و در هنگام پاسخ دادن، توامان هم از كلماتی كه ردوبدل شده و هم از كلماتی كه در حافظه اش ذخیره شده استفاده می كند. در واقع هنگام پاسخ دادن با سرعتی بسیار بالا قادر است بهترین كلمات و عبارات را در كنار هم قرار دهد. به دلیل قابلیت فراگیری واژه های متفاوت، جوكهای گوناگون، كلمات محاوره ای و عبارات تمثیلی و مواردی از این دست بدیهی است كه با هر بار گفت وگو به دایره دانسته های این روبات افزوده خواهد شد.


از كاربردهای مهمی كه برای گروه chatbot به ویژه Jobberwacky ذكر شده است، تعلیم زبان های مختلف به افراد می باشد. در واقع با سئوال و جواب هایی كه بین افراد و این روبات ها ردوبدل می شود مهارت های گفتاری و نوشتاری در یادگیری زبان های مختلف افزایش می یابد. حتی بعضی از كاربران نام آن را wikipedia گویا یا سخنگو نهاده اند. در تعاریفی كه از روبات شده، آن را دستگاه یا وسیله ای خودكار می نامند كه قادر به انجام اعمالی است كه معمولا به انسان ها نسبت داده می شود و نیز مجهز به قابلیتی است كه مانند هوش انسان عمل می كند.افرادی كه با Jobberwacky كار كرده باشند معتقد هستند كه محیط آن نه تنها بسیار جالب و دیدنی است بلكه نشان دهنده تحولی بی نظیر در زمینه هوش مصنوعی و ساخت روبات است.

شما نمی توانید به عمق  ظرافت هوش مصنوعی پی ببرید مگر تا زمانی که اقدام به گفتگو کامل با  chatbot کنید. مردم و دانشمندان از دهه 70 به این طرف همیشه تلاش کرده اند تا  Chatbot ها را با حرف زدن در مورد چیزی قانع کنند، و حتی اگر ما هنوز دور از پاس کردن چیزی که تست تورینگ (Turing) نامیده می شود  هستیم، اما تلاش برای صحبت کردن با یکی از این روبات ها می تواند در نوع خود جالب و یک تجربه متفاوت باشد و شما به کشف کارکرد این فناوری ها نزدیک تر کند.


: سلام
Jobber wacky: درود
User: در رابطه با مسائل پیچیده هم اطلاعات داری؟
Jobber wacky: بله
User: خدا كیست؟
Jobberwacky: خالق همه چیز
User: چه جواب خوبی، تو می توانی به همه سئوالات من پاسخ دهی؟
Jobberwacky: بله من زنده و سرحال هستم.
User: كمی در رابطه به خودت برایم بگو.
Jobberwacky: اسم من جیمز است جیمز باند
User: چه شروع باحالی
Jobberwacky: حالا كجاشو دیدی

از Jaberwocky که بگذریم ( قادر است به 40 زبان زنده دنیا صحبت كند و توانایی ذخیره سازی كلمات در آن بسیار بالاست! ) ،روبات های باهوشی همچون سایتهای ELIZA ،PARRY ، Elbot ، Ultra Hal و Cleverbot  نیز با هر گفتگو چیزهای بیشتری می آموزند و از شما یاد می گیرند!
پیش بینی شده است تا سال 2020 توانایی ذهنی روبات ها با انسان برابری كند. امروزه الگوی اصلی ساخت و طراحی روبات ها بر مبنای اصول تصمیم گیری انسان است. در واقع روباتیك مطالعه حركات انسان است.

پس از آنکه با این روبات های هوشمند - که در کت Cleverbot نمی رود که یک روبات است! -  جدالی منطقی  کردید، بهتر است بخش ” cleverness ” را برای مجموعه ای از صحبت های گاها خنده آور و گاها تاثیر گذار بین Chatbot و دیگر کاربران را بررسی کنید.

متخصصان علوم روباتیك معتقدند كه روبات ها برای اینكه بتوانند در بین مردم زندگی كنند باید قادر باشند تا وظایف پیچیده ای را انجام دهند در عین حال باید بتوانند وظایف خود را با احساس به انجام رسانند از طرفی آنها باید بتوانند احساسات افراد را درك كرده و پاسخ مناسبی هم از جهت گفتاری و هم از جهت حركات رفتاری از خود بروز دهد فقط در این شرایط است كه افراد در همنشینی با یك روبات احساس رضایت و آرامش خواهند نمود.

اما به نظر من chatbot ها چیزی نیستند که ما نیاز داریم. ما به باور نیاز داریم. باور یک سری مسائل بدیهی ... کنترل زمان...

Detect language » Hungarian
Detect language » Hungarian
Detect language » Hungarian
Detect language » Hungarian
Detect language » Hungarian


نوشته شده توسط :The Faludah
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394-05:17 ب.ظ

What is distraction osteogenesis?
سه شنبه 28 شهریور 1396 01:41 ق.ظ
Nice post. I was checking constantly this weblog and I'm impressed!
Very useful information specifically the ultimate phase
:) I take care of such information much. I used to be looking for this
particular information for a long time. Thank you and best of luck.
What do you do for a sore Achilles tendon?
شنبه 14 مرداد 1396 11:24 ق.ظ
What's up, after reading this amazing post i am as well happy to share my familiarity
here with mates.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر