تبلیغات

سرو کوهی - وب پنهان چیست؟
برای بهتر فهمیدن بیشتر بدانیم.
درباره وبلاگ


سخن روز

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

ساعت فلش

پیوندهای روزانه

نویسندگان

ابر برچسبها

نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by web-abzar.ir
نظرسنجیابزار آپلودآمار وبلاگ

الکسا


 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
Admin Logo
themebox( سایت مسدود شده ی سیلک راود )

سلام.
امروز با آموزش هفتگی اینجا هستم و این هفته بحث حول آنچه می گردد که ما نمی دانیم.
احتمالا با دیدن این تصویر به موضوع مطلب پی بردید.
قصد دارم در مورد یکی از دالان های سر پوشیده صحبتی طولانی به عمل بیاورم... درباره  "Invisible Web" یا "وب پنهان"...  ( نام   deep web نیز به آن اطلاق می شود )
مرور نوشتارها حاكی از آن است كه به احتمال قریب به یقین عبارت «وب نامرئی» نخستین بار درسال 1994 توسط «ژیل السورث» ابداع شده است. البته معدودی از منابع نیز شخص دیگری به نام «متیوكل» را به عنوان مبدع این اصطلاح معرفی می‌كنند.
در خصوص وب نامرئی كلماتی نظیر وب پنهان،‌ وب عمیق، وب تاریك، به طور مترادف در متون مختلف به كار برده شده‌اند. اما این‌ها در حقیقت معادل یكدیگر نیستند و هر یك به جنبه‌ای از نامرئی بودن اشاره می‌كنند.


 
(تمثیلی بر بستر شبکه که در عمق آن پورن غیرقانونی بیمارگونه و ناشناخته های فیزیولوژیکی-روانشناختی یافت می شوند)

در واقع صفحات اینترنتی ای که ما به طور عادی می بینیم، وب سطحی نام دارند. بطور معمول افراد قبل از هر مرجع دیگری از وب برای جستجوی تحقیقاتشان استفاده می کنند. خب پر واضح است که موتورهای جستجو لزوما بهترین نتایج را نمایش نمی دهند...
 آنها اطلاعات مخفی یا عمیق موجود در اینترنت را نمایش نمی دهند... اما کدام اطلاعات مخفی؟                        ( وب سطحی تنها چون قمری از سیاره وب پنهان است... )


وب نامرئی به مخزن عظیمی از اطلاعات اطلاق می شود که موتورهای جستجو به آنها دسترسی مستقیم ندارند... اگر بخواهیم به نمونه ای از آنها اشاره کنیم پایگاه داده کتابخانه های دانشگاهها، سایتهایی که برای مشاهده آنها نیاز به رمز داریم و سایتهایی که
بر خلاف صفحات قابل مشاهده (یعنی وبی که می توانید توسط موتورهای جستجو ببینید) به هر دلیل، موتورهای جستجو از فهرست بندی آنها، منع شده اند.
 اطلاعاتی در پایگاههای داده موجود است که اسپایدرها و رباتهای خزنده بدانها دسترسی ندارند.
 بعنوان نمونه، اغلب مردم به شکلی ساده انگارانه  گوگل را بعنوان دارنده بزرگترین پایگاه داده ی جستجو تصور می کنند که چندین بیلیون صفحه را فهرست بندی کرده است. این رقم بزرگ است ولی اگر وب مخفی را در نظر بگیریم این رقم را بایستی در ۵۰۰ ضرب کنیم.
 بعلاوه گوگل فقط صفحات قابل جستجو را که حدودا چند صد بیلیون است ذخیره کرده است ولی از رقم دقیق صفحات غیر قابل جستجو خبری نیست.


( 96 درصد یاقی از دید شما پنهان هستند )


 همانطور که ذکر شد اطلاعات موجود در وب ژرف، بین ۴۰۰ تا ۵۵۰ برابر وب عمومی هستند که ما می بینیم.
وب ژرف دارای نزدیک به ۵۵۰ بیلیون مستند می باشد در حالیکه این رقم برای وب سطحی ۱ بیلیون است – بیش از ۲۰۰ هزار وب سایت ژرف وجود دارند– جالب است بدانید که بیش از نیمی از محتوای وب عمیق در عنوان سایتهایشان از کلمه Database استفاده کرده اند و اگر این کلمه را در جستجوهایتان بکار برید، امکان دسترسی تان را به این سایتها افزایش می دهید. ( تناقضی شیرین )
 دسترسی به آنچه که در لایه ­های پایین وب می­ گذرد زیاد ساده نیست. چرا که بیشتر ارتباط ­ها و خرید و فروش ­های اصلی توسط لینک ارتباطی امن بین طرفین برقرار می­ شود. ارتباطی که از نظرگاه همه موتورهای جستجوگر فرسنگ ها فاصله دارد...


( ابزار "تور" برای آشکار سازی اکثر وب های پنهان بکار می رود که تحت سرور "تور" هستند )

ولی وب سایت هایی هم هستند که عموم مردم را مورد هدف قرار می ­دهند. این وب سایت ها بر روی سرورهای TOR راه اندازی شده اند و از طریق مرورگرهای معمولی قابل دستیابی نیستند.
البته آنها ابدا عادی نیستند... root name این وب سایت ها اغلب onion. است که در DNS های root ثبت نشده و فقط بر روی سرورهای TOR تعریف شده است.
همچنین URL آنها، بسادگی به یاد سپردنی نیست و هرچند وقت یکبار به کل تغییر می­ کند. اغلب این وبسایت­ها دارای صفحات سیاه رنگی حاوی چند متن مختصر هستند. یکی از مراجعی که اطلاعات دسته بندی شده این وب سایت ها را در اختیار کاربران می­گذارد HiddenWiki  است.( هیدن ویکی و لیستی از وب های پیازی )

شاید از روی کنجکاوی بپرسید خب چرا نمی توان به عده ای از آنها دسترسی پیدا کرد؟؟
۱- نقاطی از وب هستند که به علت نیاز به نام کاربری و رمز عبور امکان دسترسی به آنها وجود ندارد.

۲- برخی اطلاعات در صورتی قابل مشاهده می­ گردند که خریداری شوند، این بخش که به وب ملکی شهرت دارد نیز از دید موتورهای جستجوگر پنهان است.

۳- بخش دیگری از وب نامرئی، به مجموعه ای از اطلاعات الکترونیکی پیوسته اطلاق میشود که آنها معمولا خارج از حوزه جستجوی موتورهای جستجوگر قرار دارند هریک از این پایگاه ها صفحه جستجوی مبتنی بر وب دارند، که امکان جستجو در آنها برای کاربران را فراهم می کند، اما خزنده های موتورهای جستجو توان ورود به آن ها را ندارند و در نتیجه حجم انبوهی از اطلاعات، نمایه نشده باقی می ماند.

۴- منابع اطلاعاتی غیرمتنی نیز جزء وب پنهان بشمار می­روند چون موتورهای جستجوگر برای ایندکس گذاری منابع ابرمتن Hypertext طراحی شده اند درحالیکه بسیاری از منابع موجود در وب در قالب ­های دیگر و معمولا غیرمتنی (تصویر، منابع دیداری شنیداری و …) ظاهر می ­شوند و امکان ایندکس گذاری آن­ها در موتورهای جستجوگر وجود ندارد.

۵- با توجه به استفاده اغلب موتورهای جستجوگر از الگوریتم عنکبوتی، در صورتی که صفحه وبی به هیچ جا متصل نشده باشد، دسترسی به آن از طریق موتورهای جستجو غیرممکن است.( جلوه های وحشت انگیز  وب پنهان : استخدام برای قتل ، هک و کپی های غیرمجاز از اطلاعات )                                               ( جلوه های دیگری از وب پنهان... )

با تمام کار های گاها سادیستی و غیرانسانی ای که در وب عمیق رخ میدهد با کمی تامل به دو دلیل می توان گفت که وب پنهان اهمیت دارد ؛ نخست از نظر کمی باید گفت که حجم اطلاعات موجود در این بخش خیلی بیشتر از سطح آشکار است.بهترین موتورهای جستجو فقط قادر هستند که حدود ۱۶ درصد از اطلاعات موجود در وب را بازیابی کنند و بنابراین ۸۴ درصد آنها جزء وب پنهان به حساب می آیند.
( پیشروی در سطوح وب پنهان )

هر چند مطالعات انجام شده در این باره با یکدیگر متفاوتند اما بر اساس همه آن­ها دیپ وب از نظر داده ها بسیار غنی ­تر از وب معمولی یا وبی است که ما می­شناسیم. می­توان گفت که کل وب یک کوه یخی است که دیپ وب قسمتی از آن است که در زیر آب­ها پنهان و قسمت دیگر که در سطح آب نمایان است همان وبی است که ایندکس شده است.

و از منظر کیفی باید گفت: اطلاعات بخش­های مختلف این مجموعه به ویژه منابع اطلاعاتی موجود در وب عمیق، معمولاً منابع ارزشمند و مفیدی هستند و در بسیاری از موارد ﭘﺎسخگوی نیاز کاربران می باشند. تقریباً بیش از نیمی از وب نامرئی را ﭘﺎیگاه های اطلاعاتی موضوعی تشکیل می­دهند.


                                     ( یک مقایسه نسبتا منطقی درباره کاربران وب )

البته احتمالا حدس زده اید از آنجایی که وب عمیق از دید بسیاری پنهان است، مکان خوبی برای کارهای مشکوک به حساب می‌آید و بسیاری از مجرمان اینترنتی در انجمن هایی با دسترسی محدود گرد هم می‌آیند.شاید وقتی صحبت از بخش تاریک اینترنت به میان بیاید، چیزهایی از قبیل خرید محصولات غیر مجاز، خرید دارو بدون نسخه و چیزهایی از این قبیل به ذهن ما بیایند اما وب عمیق بسیار بسیار دهشتناک تر از این‌هاست... پورنوگرافی کودک، تجارت اسلحه، خرید و فروش مواد مخدر، قاتلین اجاره‌ای و تروریسم بخشی از محتوای ناخوشایند وب عمیق محسوب می‌شوند که آنرا به بزرگترین بازار سیاه موجود تبدیل کرده‌اند. گاها در وب عمیق سایت‌هایی وجود دارند که در آنها کارت‌های اعتباری دزدی و مواد مخدر به راحتی به فروش می‌رسند.


( دسته بندی ای بر وب نامرئی )

وب نامرئی شامل بخش های متفاوتی است :

1-    وب مات یا تاریك (Opaque Web ) :
بخشی از فضای وب نامرئی به وب مات موسوم گردیده كه می‌توانسته مورد استفاده كاربران قرار گیرد، اما به دلایل زیر این اطلاعات در خارج از دسترس كاربران قرار گرفته و موتورهای كاوش نمی‌توانند آن‌ها را بازیابی كنند:- از آنجا كه اولاً محیط وب دائماً در تغییر است و هر روز منابع و اطلاعات جدید به آن‌ افزوده می‌گردد و ثانیاً صفحاتی در وب وجود دارند كه هیچ پیوندی بین آن‌ها با منابع دیگر برقرار نشده، خزنده‌های موتورهای جستجو قادر به یافتن این صفحات و همگام نمودن خود با این حجم عظیم اطلاعات نیستند.
-  به دلیل محدودیت توانایی، نرم‌افزارهای خزنده‌ فرصت كافی برای روزآمدسازی صفحات جدید وب را ندارند. موتورهای كاوش نیز امكان روزآمدسازی حجم عظیمی از اطلاعات و منابع جدید را ندارند و به همین دلیل بسیاری از این اطلاعات از حوزه موتورهای كاوش دور می‌مانند .
- محدودیت توان مالی بسیاری از موتورهای كاوش سبب گردیده كه موتورهای كاوش نتوانند تمام صفحات وب سایت‌ها را نمایه‌سازی كنند، چرا كه برای آن‌ها هزینه‌های زیادی دارد و بنابراین موتورهای كاوش بنا بر سیاست‌های خودشان، تنها بخشی از وب سایت‌ها یا لایه‌های بیرونی آن‌ها را نمایه‌سازی می‌كنند. بنابراین همیشه بخش عظیم لایه‌های درونی وب سایت‌ها پنهان می‌مانند.

2- وب عمیق ( Deep Web ) :
بخش دیگری از وب نامرئی، به مجموعه‌ای از اطلاعات الكترونیكی پیوسته اطلاق می‌شود كه بسیاری از پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، آن‌ها را از طریق شبكه جهان گستر وب در دسترس عموم قرار داده‌اند. برخی این اطلاعات را به رایگان، و برخی دیگر را با دریافت هزینه در دسترس عموم قرار می‌دهند. مندرجات این پایگاه‌ها معمولاً خارج از حوزه جستجوی موتورهای كاوش قرار دارند هریك از این پایگاه‌ها صفحه جستجوی مبتنی بر وب دارند. كه امكان جستجو در آن‌ها برای كاربران را فراهم می‌كند، اما خزنده‌های موتورهای جستجو توان ورود به آن‌ها را ندارند و در نتیجه حجم انبوهی از اطلاعات، نمایه نشده باقی می‌ماند. به عنوان نمونه اگر یك متخصص موضوعی (مثلاً یك دانشجوی رشته پزشكی) بخواهد خود را به موتورهای كاوش معمولی محدود كند و نتواند به پایگاه‌های اطلاعاتی تخصصی مراجعه نماید یا از وجود آن‌ها آگاه نباشد، از دسترسی به حجم انبوهی از اطلاعات محروم خواهد ماند. بنابراین كاربر باید در این موارد از طریق موتورهای جستجو، پایگاه‌های مرتبط با موضوع خود را شناسایی كند و سپس، جداگانه به جستجو در آن‌ها بپردازد تا از دسترسی به وب عمیق باز نماند.

3 - وب خصوصی ( Private Web )  و  وب ملكی ( Proprietary Web ) :
بخشی دیگر از وب نامرئی وجود دارد كه چون اطلاعات موجود در آن جزو دارایی‌های شخصی یا خصوصی سازمان‌ها یا افراد می‌باشد، از حوزه دسترسی موتورهای جستجو پنهان است. مثلاً در برخی از سازمان‌ها و مؤسسات خصوصی یا دولتی، به دلایل امنیتی از اطلاعات مربوط به مسائل كاری و سازمانی و پرسنلی خود حفاظت می‌كنند اجازه دسترسی به آن‌ها را به دیگران نمی‌دهند و فقط كسانی كه دارای اسم كاربر و گذرواژه هستند می‌توانند از آن‌ها استفاده كنند؛ این بخش، وب خصوصی محسوب می‌گردد . بخش دیگر، منابع اطلاعاتی از قبیل نشریات الكترونیكی مبتنی بر وب می‌باشند كه دسترسی به آن‌ها از طریق پرداخت حق اشتراك و خرید محصولات اطلاعاتی شركت‌های مختلف صورت می‌گیرد «وب ملكی» نامیده می‌شود.

4 - وب واقعا پنهان ( Truly Invisible Web ) :
بخش دیگری از وب پنهان وجود دارد كه بنا به مسائل فنی و ناكارآمدی ابزارهای جستجو، از دسترسی كاربران دورمانده است. بسیاری از موتورهای جستجو قادر به بازیابی اطلاعات متنی اچ‌تی‌ام‌ال هستند، ولی توانایی بازیابی فایل‌های پی‌دی‌اف را ندارند، یا به دلیل كمبود منابع مالی و فنی از جستجوی فایل‌های غیرمتنی صرف‌نظر كرده‌اند. بنابراین منابع اطلاعاتی متنوعی نیز در وب وجود دارند كه تنها به دلیل محدودیت‌های فناورانه یا مالی موتورهای جست وجو، از حوزه كاوش آن‌ها و در نتیجه از دسترس كاربران دور مانده‌اند‌.

در حال حاضر ابزارهایی به وجود آمده‌اند كه منابع وب نامرئی را شناسایی، و كاربران را به سایت‌های مناسب راهنمایی می‌كنند. این رویكرد توسط بزرگراه‌های اطلاعاتی و كتابخانه‌های مجازی پذیرفته شده است؛ بطوری كه فقط توصیفی از پایگاه‌های اطلاعاتی و مجلات نامرئی را ارائه می‌كنند؛ مثل سایت« Invisible web» كه فهرستی از منابع نامرئی  و سایت Complete plaset كه فهرستی از تقریباً 40000 پایگاه اطلاعاتی وب نامرئی را ارائه می‌دهند. بی شک برخی دیگر از ابزارهای اطلاع‌یابی نیز وجود دارند که با یک جستجو در اینترنت می توانید به آنها دسترسی داشته باشید.


( خطر های موجود در وب های غیررسمی )

اما لازم به توضیح است که  وب عمیق یا ژرف مقدار محتوای بسیاری نیز دارد که به هیچ ­وجه جالب توجه نیست و یک دلیل ایندکس نشدن این محتواها نیز همین امر است. اما محتوایی که عمدا روی دیپ وب قرار داده شده گاها عجیب به نظرتان می رسند.
 مثلا محتوای کامل ویکی لیکس روی دیپ وب است. فرومهای انفورماتیک بسیار پیشرفته و همین­طور سایتهای مشتاقان دستکاری­ ها و ساخت و ساز از هر نوع نظیر امواج رادیوئی و اسناد بسیار حساس بعضی دولت­ها روی دیپ وب هستند. اما لازم است توضیح داده شود که با این­ همه باید بسیار بسیار بسیار محتاط بود و هر محتوائی را که روی دیپ وب یافت می ­شود نباید دانلود کرد چرا که می­ توانند شدیدا دروغین و خطرناک باشند. دیپ وب خیلی مورد توجه انونیموس نیز هست. روی وب عمیق همان­قدر که میتوان محتوای فوق العاده جالب یافت همان­قدر هم محتوای غیر قانونی وجود دارد که دسترسی به ان­ها میتواند تولید دردسر کند. علاوه بر این دیپ وب خالی از خطر انواع ویروس و الودگی نیست!

امیدوارم از مطلب " آموزش هفتگی " امروز استفاده لازم را برده باشید.

                   ( کتاب پیشنهادی )
Detect language » Hungarian
Detect language » Hungarian


نوشته شده توسط :The Faludah
سه شنبه 22 اردیبهشت 1394-02:55 ب.ظ

Can you lose weight by doing yoga?
شنبه 18 شهریور 1396 06:56 ب.ظ
Helpful information. Lucky me I discovered your website unintentionally, and I am surprised why this coincidence
didn't took place earlier! I bookmarked it.
http://quaintastronomy32.exteen.com/20150627/hammer-toe-operation-procedure
دوشنبه 23 مرداد 1396 03:28 ب.ظ
Hello There. I discovered your weblog using msn. This is an extremely well written article.
I will be sure to bookmark it and come back to
read more of your helpful information. Thanks for the post.
I will definitely return.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر